Cryptofalva

Minden ami kripto

Kripto alapfogalmak

Kripto alapfogalmak

Kezdjük az elején. A „kripto” szó jelentése „titok” vagy „elrejtés”. Olyan technikát foglal magában, amelyet egy üzenet titkosítására használnak, hogy azt csak a feladó és a címzett tudja elolvasni. A kriptográfia így biztosítja, hogy illetéktelenek ne férhessenek hozzá érzékeny információkhoz.

A biztonságnak ez a formája matematikai képletek, informatika és mérnöki tudományok kombinációjából áll. A kriptográfia azonban már évszázadok óta létezik. A kriptográfia tipikus példáját már a görög korban is láthattuk. Itt egy titkos ábécét hoztak létre, amelyet csak a feladó és a címzett tudott megfejteni. Ez lehetővé tette, hogy a fontos leveleket a lehallgatástól való félelem nélkül lehessen elküldeni.

Decentralizáció

Bizonyára hallotta már, hogy a Bitcoin decentralizált. De mit is jelent ez pontosan? Egy decentralizált struktúra működése nem függ egy harmadik féltől. Gondoljunk csak a torrenteken keresztüli letöltésre. Vagy talán még emlékszel a Limewire-re vagy a Bittorrentre? Ezekben az alkalmazásokban közvetlen kapcsolat jött létre a két felhasználó között, nem volt harmadik fél bevonva. Ezt nevezik peer-to-peer (vagy felhasználóról felhasználóra) kapcsolatnak is.

A központosított struktúrával viszont egy harmadik féltől függ. Gondoljunk például a bankokra. Ahhoz, hogy A személytől B személyhez tranzakciót hajtsunk végre, szükség van egy bankkal való együttműködésre. Egy harmadik féltől függ az ilyen tranzakciók megvalósítása.

Most, hogy megértetted, mit jelentenek ezek a kifejezések, fontos tudni, hogy a Bitcoin decentralizált. A hálózat munkaterhei (pl. tranzakciók) több gép között oszlanak meg anélkül, hogy egyetlen központi szerverre támaszkodnának. Ezt nevezzük „decentralizáltnak”. Ez azt jelenti, hogy az összes gép együtt dolgozik azon, hogy egy tranzakciót jóváhagyjanak. Ha az egyik gépet feltörik vagy meghibásodik, a tranzakció (biztonsági) problémák nélkül folytatódhat. Ez az egyik oka annak is, hogy a Bitcoint még soha nem törték fel.

A decentralizációra tehát tulajdonképpen úgy is gondolhatunk, mint egy független hálózatra, ahol senki sem a főnök. A tranzakciókat peer-to-peer kereskedik, és a felhasználók ellenőrzik egymást.

Blockchain – Blokklánc

A blokklánc technológiát az internet utáni legnagyobb találmánynak is nevezik, de mi is ez pontosan? A blokklánc egyfajta adatbázis, amelyben információkat lehet tárolni. Úgy is elképzelhetjük, hogy kis információblokkokat adunk össze egy hosszú láncba. Minden egyes új blokk, amelyet hozzáadnak, információkat tartalmaz az előző és az aktuális blokkról (például idő, ár, pénztárca cím stb.). Ha a régi és az új blokk nem egyezik, akkor nem kapcsolódik a lánchoz.

Így ez a lánc egyre hosszabb és hosszabb lesz, ráadásul soha nem módosítható. Minden tranzakció örökre megmarad. Így ez a technológia használható tranzakciók lebonyolítására. A blokklánc előnye, hogy minden valaha végrehajtott tranzakció örökre nyomon követhető, és semmilyen módon nem lehet visszavonni. A blokklánccal tehát egy tranzakciót tartósan rögzíteni lehet, anélkül, hogy harmadik félre lenne szükség.

Kriptovaluta

A „kriptopénz” egy digitális valuta, amelyet gyakran a hagyományos valuták alternatívájaként használnak. A Bitcoin létrehozása után számos új érme jött létre, ezeket az érméket altcoinoknak (Alternative Bitcoins) nevezik. Ezek az érmék annak idején a Bitcoinra tekintettek azzal a szándékkal, hogy javítsák azt. A népszerű altcoinok közé tartozik az Ethereum, a Litecoin és egyéb altcoinok.

Az új kriptovaluták megjelenésével és a közöttük folyó versennyel az innováció gyors ütemben zajlott. A Litecoin például a Bitcoin egyik első utódja volt, ahol több és gyorsabb tranzakciót lehetett végrehajtani. Amikor a blokklánc technológiában rejlő lehetőségek nyilvánvalóvá váltak, az olyan felek, mint az Ethereum új lendületet adtak neki. Az Ethereum hálózatán keresztül egész alkalmazások építhetők, amelyek az Ethereum blokkláncon futnak. Ma még mindig egy rendkívül dinamikusan fejlődő iparágról van szó. Olyan nagyvállalatok, mint a PayPal, a Microsoft és még sokan mások fogadnak el fizetéseket a Bitcoin segítségével.

Pénztárca- Wallet

Ha kriptovalutával kezdel kereskedni, vásárolni vagy eladni, akkor kétségtelenül volt már dolgod egy „pénztárcával”. A kriptopénz tárca egyfajta bankszámla, ahol a digitális valutát lehet tárolni (gondoljunk például a Bitcoinra és az Ethereumra). Különböző típusú tárcák léteznek, nevezetesen hardveres és szoftveres tárcák:

A hardveres tárca egy fizikai USB, amelyet a számítógéphez csatlakoztathat. Több információ: Ledger vagy Safepal.

A szoftvertárca egy olyan program, amelyet a számítógépre vagy telefonra telepíthet. Ez lehetővé teszi, hogy kriptopénzeket tároljon a személyes eszközein.

Tőzsdék

Szeretne kriptopénz érmét vásárolni? Akkor ezt egy kriptotőzsdén teheti meg. Ezek olyan helyek, ahol érmékkel lehet kereskedni, eladni és vásárolni. Egy tőzsdén keresztül ez peer-to-peer, azaz közvetlenül a vásárlótól a vásárlóig történik. Egy tőzsdén különböző típusú érmékkel lehet kereskedni és tárolni. A kockázat az, hogy ha a tőzsdét feltörik, Ön mint felhasználó potenciálisan elveszítheti érméit.

Kereskedés – Trading

A kereskedés a kriptopénzeken belüli pénzkeresés egyik módja. A kriptovaluták szisztematikus vétele és eladása „kereskedésnek” minősül. Mivel ma már több ezer kriptovaluta létezik (és mindegyiknek más-más ára van), a befektetők és kereskedők számára érdekes lehet egy adott érmével kereskedni. Ismét hasonlítsuk össze a részvénypiaccal. Természetesen a kereskedők így próbálnak profitot termelni a portfóliójukon.

A különbség a befektetés és a kereskedés között a rendszeresség, amellyel az ember kereskedik. A befektetést egyszeri vásárlásnak tekintik, amelyet hosszabb idő elteltével nyereséggel (vagy veszteséggel) adnak el. A kereskedés célja azonban a gyors profitszerzés. Így egyáltalán nem veszik figyelembe a projekt hozzáadott értékét, hanem pusztán a potenciális nyereség alapján fektetnek be.

Bányászat – Mining / Staking

A bányászat és a Staking a tranzakciók jóváhagyására és ellenőrzésére használt mechanizmus. A tranzakciók érvényesítésének módja minden érménél más és más. A bányászok és a stakerek megbízható hálózatot biztosítanak, cserébe kriptopénzben kapnak jutalmat. Ez tehát egy módja annak, hogy további jövedelemre tegyenek szert, miközben hozzájárulnak a hálózat biztonságához.

Ez ismét a blokklánc decentralizációjával függ össze. Ezek a mechanizmusok harmadik feleket helyettesítenek. Ahelyett, hogy egyetlen vállalat irányítaná az összes tranzakciót, több ezer irányító gondoskodik erről. A blokklánc biztonsága tehát példátlan.

Proof of Work vs. Proof of Stake

A Proof of Work és a Proof of Stake a két legszélesebb körben használt konszenzusmechanizmus a tranzakciók ellenőrzésére, mielőtt azokat a blokkláncra felvennék. Az ellenőrzést végzőket ezután kriptovalutával jutalmazzák az erőfeszítéseikért.

Proof of Work
„A Proof of Work a blokkláncon lévő tranzakciók ellenőrzésének olyan módszere, amelyben egy algoritmus egy matematikai problémát ad meg, amelynek megoldásáért a számítógépek versenyeznek”

Minden egyes résztvevő számítógép, amelyre gyakran „bányászként” hivatkoznak, megold egy matematikai rejtvényt, amely segít ellenőrizni egy tranzakciócsoportot – amelyet blokknak neveznek -, majd hozzáadja azokat a blokklánc főkönyvéhez. Az első számítógép, amely ezt sikeresen elvégzi, egy kis mennyiségű kriptovalutával jutalmazza erőfeszítéseit. A Bitcoin például 6,25 BTC (ami nagyjából 200 000 dollárnak felel meg) jutalmaz egy bányászt egy új blokk érvényesítéséért.

A blokklánc rejtvények megoldásának versenye intenzív számítógépes teljesítményt és áramot igényelhet. Ez azt jelenti, hogy a bányászok a tranzakciók érvényesítéséért kapott kriptókkal aligha érik el a nullszaldót, miután figyelembe vették az áram- és számítási költségeket.

Proof of Stake

Egyes kriptovaluták a tranzakciók ellenőrzéséhez szükséges energiamennyiség csökkentése érdekében a Proof of Stake módszerét alkalmazzák. A Proof of Stake esetén az egyes személyek által ellenőrizhető tranzakciók számát az a kriptopénz-mennyiség korlátozza, amelyet hajlandóak „feltölteni”, vagyis ideiglenesen egy közösségi széfbe zárni azért, hogy részt vehessenek a folyamatban.

„Ez majdnem olyan, mint a banki biztosíték”. Minden személy, aki kriptót stakel, jogosult a tranzakciók ellenőrzésére, de az esélye annak, hogy kiválasztanak, jellemzően az előre feltett összeggel nő.

„Mivel a proof of stake eltávolítja az energiaigényes egyenletmegoldást, sokkal hatékonyabb, mint a proof of work, így a tranzakciók ellenőrzése/megerősítése gyorsabb”

Ehhez képest például a Bitcoin átlagos tranzakciós sebessége legalább 10 perc. Most hasonlítsuk ezt össze a Solana kriptoplatformmal, amely a proof-of-stake mechanizmust használja, amely átlagosan körülbelül 3000 tranzakciót bonyolít másodpercenként (TPS), így sokkal gyorsabb, mint a „lassú” Bitcoin blokklánc.

Szintén a láthatáron van a Bitcoin legnagyobb riválisa, az Ethereum is, amely teljesen átáll a proof-of-stake mechanizmusra. Az Ethereum becslései szerint 99,95%-kal fog csökkenni az energiafelhasználása, amint lezárja „az Ethereumon a proof of work utolsó fejezetét”.

A konszenzus szerepe a kriptóban

Mind a proof of stake, mind a proof of work konszenzusmechanizmusokra támaszkodik a tranzakciók ellenőrzéséhez. Ez azt jelenti, hogy bár mindegyik a tranzakciók ellenőrzésére egyéni felhasználókat használ, minden egyes ellenőrzött tranzakciót a főkönyvtulajdonosok többségének kell ellenőriznie és jóváhagynia.

Privát blokkláncok

Egy privát blokkláncban az adatok írására, küldésére és fogadására vonatkozó engedélyeket egy szervezet ellenőrzi. A privát blokkláncokat jellemzően egy szervezeten belül használják, és csak néhány meghatározott felhasználó férhet hozzá és végezhet tranzakciókat.

Az irányítást gyakorló szervezetnek hatalma van megváltoztatni a privát blokklánc szabályait, és a tranzakciókat is elutasíthatja az általa meghatározott szabályok és előírások alapján.

Ilyen például egy vállalat által más részlegekkel vagy néhány engedéllyel rendelkező résztvevővel való együttműködésre telepített blokklánc.

További fogalmak

Account – számla

Egy nyilvános és egy privát kulcspár, amely ” tárolja” az Te pénzed.

Az Te pénzeszközeid valójában a blokkláncon vannak tárolva, nem a tárcában vagy a számlán. Ahogy a Reddit-fiókodnak is van egy felhasználóneve (nyilvános) és egy jelszava (privát), úgy az Ethereum-fiókodnak is van – a különbség az, hogy az Ethereum-kulcsaidat te őrzöd, míg a Reddit a bejelentkezési adataidat tárolja az oldalukon. A további biztonság érdekében jelszóval titkosíthatod a privát kulcsodat, ami egy felhasználónevet (nyilvános) és egy jelszót (privát), valamint a jelszóhoz tartozó jelszót (privát + biztonságosabb) eredményezne. Lásd még ‘keystore fájl’.

Address / public key

Tranzakciók küldésére és fogadására szolgál a blokklánc-hálózaton. A cím(address) egy alfanumerikus karakterlánc, amely szkennelhető QR-kódként is ábrázolható. Az Ethereumban a cím 0x-szel kezdődik. Például: 0x06A85356DCb5b307096726FB86A78c59D38e08ee

Air-gapping

A számítógépek védelmének olyan módszere, amelyben az eszköz nem csatlakozik az internethez vagy más nyílt hálózatokhoz.

Airdrop

A token terjesztési módszer, amelyet kriptopénz vagy tokenek küldésére használnak pénztárca címekre. Néha az airdropokat marketing célokra használják, olyan egyszerű feladatokért cserébe, mint az újraosztások, ajánlások vagy alkalmazás letöltések.

Altcoin

Bármilyen digitális valuta alternatív a Bitcoinhoz. Sok altcoin a Bitcoin kisebb változtatásokkal történő elágazása (pl. Litecoin). Lásd még ‘fork’.

AML (pénzmosás elleni küzdelem)

Nemzetközi jogszabályok összessége, amelyek célja, hogy csökkentsék a bűnszervezetek vagy magánszemélyek pénzmosási lehetőségeit. Ezeket a szabályokat és törvényeket a kriptovalutákra különböző joghatóságokban eltérő hatásokkal alkalmazzák.

API (alkalmazásprogramozási interfész)

Olyan szoftveres közvetítő, amely lehetővé teszi, hogy két különálló alkalmazás kommunikáljon egymással. Az API-k meghatározzák a különböző komponensek közötti kommunikáció módszereit.

ASIC (alkalmazásspecifikus integrált áramkör)

Az ASIC-k olyan szilícium chipek, amelyeket egy adott feladat elvégzésére terveztek. A kriptovaluták bányászatához használt ASIC-k esetében az ASIC olyan számításokat végez, amelyek egy hashing algoritmusba helyezve olyan értékeket találnak, amelyek a kívánt megoldást eredményezik.

Tanúsítvány – Attestation

A Proof of Stake mechanizmus szerint (a Beacon-láncban) minden validátor, kivéve azt, aki egy új blokkot javasol, tanúsítást vagy szavazatot ad egy olyan blokk mellett, amellyel egyetért, ezzel konszenzust alakít ki, és megerősíti a blokkot és a benne lévő tranzakciókat. Lásd még: „Proof of Stake” (tétbizonylat).

Beacon Chain

A Beacon Chain (mindig nagybetűvel) az Ethereum skálázására épülő infrastruktúra egyik eleme, és az alapja a Proof of Work (PoW) konszenzusmechanizmusról a Proof of Stake (PoS) konszenzusmechanizmusra való áttérésnek.

Block

Gondoljon úgy a blokkláncra, mint egy folyamatosan frissülő főkönyvre, amelyet a változások szinkronizálnak tetszőleges számú különböző csomópont között (az „elosztott főkönyvi technológia” egy másik kifejezés, amelyet ennek leírására használnak).

Miután bizonyos számú tranzakciót felvettek a főkönyvbe, és a csomópontok között konszenzus alakult ki arról, hogy a tranzakciók érvényesek, a tranzakciókat kriptográfiailag egy „blokkba” zárják és hivatalosan rögzítik. Ez a „blokk” képezi az alapját a következőnek; ily módon az összes tranzakció egy láncban kapcsolódik össze, innen a blokklánc.

Block height

A blokkláncban összekapcsolt blokkok száma. A 0 magasság például a legelső blokk lenne, amelyet Genesis blokknak is neveznek.

Block reward – (Blokk jutalom)

A bányásznak adott jutalom, miután sikeresen hashelt egy tranzakciós blokkot. A blokkjutalom lehet érmék és tranzakciós díjak keveréke. Az összetétel az adott kriptopénz által alkalmazott politikától függ, valamint attól, hogy az összes érmét sikeresen bányászták-e már.

Block time (Blokk idő)

Amikor a „blokkidőről” beszélünk, arra utalunk, hogy mennyi időbe telik, amíg egy tranzakcióblokkot (lásd „blokk”) a hálózat megerősít, akár a bányászok által PoW, akár a validátorok által PoS esetén. Lásd még ‘Proof of Work’, ‘Proof of Stake’.

Brain wallet

Az általad választott magkifejezésből vagy jelszóból, illetve jelszavadból generált blokklánc-fiók. Az emberek nem képesek elegendő entrópiát, azaz véletlenszerűséget generálni, ezért az ilyen mondatokból származtatott tárcák nem biztonságosak; a brain walleteket szupergyors számítógépekkel brute force-olni lehet. Emiatt az agyi pénztárcák nem biztonságosak, és nem szabad használni őket. Lásd még a „Seed phrase / Secret Recovery Phrase”

Client (Ethereum)

Az Ethereum-kliens egy olyan szoftver, amely egy helyi számítógépen keresztül hozzáfér az Ethereum blokkláncához, és segít a tranzakciók feldolgozásában. A kliens általában egy kriptopénz szoftveres pénztárcát is tartalmaz. A kliensek naprakész listáját itt találod.

Codefi

A ConsenSys részét képező Codefi a „Commerce & Decentralized Finance” (kereskedelem és decentralizált pénzügyek) kifejezésből ered, és kereskedelmi és pénzügyi alkalmazások csomagját építi.

Coin

A kriptopénzben a coin a digitális eszközérték egy olyan reprezentációja, amelyet saját, független blokkláncon keresztül generálnak.

Cold wallet / Cold storage

Offline pénztárca, amely soha nem kapcsolódik az internethez. Ezek a tárcák megvédik a kriptovalutákat az online feltöréstől.

Confirmation – Megerősítés

A megerősítés akkor történik, amikor a hálózat ellenőrizte a blokklánc tranzakciót. A Proof of Work (PoW) konszenzusmechanizmus esetében ez egy bányászat néven ismert folyamaton keresztül történik; a Proof of Stake (PoS) esetében a folyamatot validálásnak nevezik. Ha egy tranzakciót sikeresen megerősítettek, azt elméletileg nem lehet visszafordítani vagy duplán elkölteni. Minél több megerősítéssel rendelkezik egy tranzakció, annál nehezebbé válik a dupla elköltéses támadás.

Consensus – Konszenzus

Egy blokklánc-hálózaton a társaik vagy csomópontok egy csoportja által használt folyamat, amelynek során megállapodnak a hálózathoz benyújtott tranzakciók érvényességéről. A domináns konszenzusmechanizmusok a Proof of Work (PoW) és a Proof of Stake (PoS).

Contract – Szerződés

Lásd „smart contract”.

Cryptoassets

Hasznos gyűjtőfogalom, amely magában foglalja a láncban lévő eszközöket: kriptovalutákat, NFT-ket és más, még kialakulóban lévő termékeket.

Cryptography – Kriptográfia

A biztonságos kommunikáció kódok segítségével történő módszere. A szimmetrikus kulcsú kriptográfiát különböző blokklánc-hálózatok használják a kriptovaluták átvitelére. A pénztárcákhoz generált blokklánccímek privát kulcsokkal vannak párosítva, amelyek lehetővé teszik a kriptopénzek átutalását. A párosított nyilvános és privát kulcsok lehetővé teszik a pénzeszközök feloldását.

DAO

A digitális decentralizált autonóm szervezet (DAO, a kínai fogalomnak megfelelően ejtve) egy hatékony és nagyon rugalmas szervezeti struktúra, amely a blokkláncra épül.

Alternatívaként a DAO első ismert példáját The DAO néven emlegetik. A DAO egyfajta befektetői irányítású kockázati tőkealapként szolgált, amely új decentralizált üzleti modellekkel igyekezett ellátni a vállalkozásokat. Az Ethereum-alapú The DAO kódja nyílt forráskódú volt. A szervezet 2016-ban felállította a legtöbb crowdfundinggal támogatott projekt rekordját. Ezeket a pénzeszközöket részben hackerek lopták el. A hackelés Ethereum hard-forkot okozott, ami az Ethereum Classic létrehozásához vezetett.

Decentralizált alkalmazás (dapp)

Nyílt forráskódú, szoftveres alkalmazás, amelynek backend-kódja nem egy központi szerveren, hanem egy decentralizált peer-to-peer hálózaton fut. Alternatív írásmóddal találkozhat: dApps, DApps, Dapps.

Decentralizált tőzsde (DEX)

A decentralizált tőzsde a kriptovaluták cseréjére szolgáló platform, amely a blokkláncon (azaz az okosszerződésekben) programozott funkcionalitáson alapul. A kereskedés peer-to-peer, vagy likviditási poolok között zajlik. Ez ellentétben áll a központosított tőzsdével, amely inkább egy kriptovalutákra szakosodott bankhoz vagy befektetési vállalkozáshoz hasonlít. A kettő között fontos technikai és szabályozási különbségek vannak, amelyek folyamatosan fejlődnek.

Deposit

Egy másik féllel kötött szerződésben elhelyezett digitális tulajdon, amely bizonyos feltételek teljesülése esetén automatikusan elveszíti a tulajdonjogot az azonosított szerződő fél javára.

Difficulty – Nehézség

Az a fogalom, amely azt határozza meg, hogy mennyire nehéz a blokkok ellenőrzése egy blokklánc-hálózatban a Proof of Work bányászat során. A Bitcoin-hálózatban a bányászat nehézsége 2016 blokkonként változik. Ennek célja, hogy a blokkok verifikációs ideje tíz percben maradjon.

Digital identity

Egy személy, szervezet vagy elektronikus eszköz által elfogadott online vagy hálózati személyazonosság.

Digital signature – Digitális aláírás

Nyilvános kulcsú titkosítással létrehozott kód, amelyet egy elektronikusan továbbított dokumentumhoz csatolnak a dokumentum tartalmának ellenőrzése céljából.

Double spend – Dupla költés

Olyan esemény, amelynek során valaki a Bitcoin-hálózaton egyszerre két különböző címzettnek próbál elküldeni egy adott bitcoin-tranzakciót. Mivel azonban minden egyes bitcoin tranzakciót megerősítenek, a dupla költés szinte lehetetlenné válik. Minél több megerősítéssel rendelkezik egy adott tranzakció, annál kisebb a valószínűsége a sikeres dupla költésnek.

Titkosított és nem titkosított kulcsok

Amint azt máshol már említettük, a nyilvános és privát kriptográfiai kulcspárok a kriptovaluták és általában a „kriptotechnológia” alapját képező technológiák közé tartoznak. A MetaMaskban a titkosítatlan privát kulcs 64 karakter hosszú, és a tárcák feloldására vagy visszaállítására szolgál. A titkosított kulcs szintén 64 betű hosszú, és egy normál privát kulcs, amely átesett a titkosítási folyamaton.

Például, ha a privát kulcsod az „Apple” lenne, majd három betűvel lejjebb titkosították az ábécében, akkor az új, rövidített titkosított kulcsod a „Dssoh” lenne. Mivel ismeri ennek a kulcsnak a titkosítási módját, a titkosítási módszer megfordításával levezetheti belőle az eredeti titkos kulcsot. A titkosított titkos kulcsokat általában a titkosított kiterjesztésben vagy eszközben tárolják, és a felhasználó nem láthatja őket. Ennek célja, hogy egy újabb biztonsági réteget adjon a felhasználó pénztárcaadatainak biztonságához.

Encryption – Titkosítás

A titkosításnak számos fajtája létezik, de a mi céljaink szempontjából ez egy olyan folyamat, amely a titkosítandó szöveget (plaintext) egy rövidebb, „kulcsnak” nevezett adatsorral kombinálja a kimenet (ciphertext) előállítása érdekében. Ezt a kimenetet valaki más, aki rendelkezik a kulccsal, „visszafejtheti” az eredeti egyszerű szöveggé.

ERC-20 Token Standard

Az ERC az Ethereum Request for Comment rövidítése, amelyet a szabvány hozzárendelési száma követ. Az ERC-20 az okos szerződések technikai szabványa, amelyet az Ethereumon létező tokenek (különösen a kriptopénz tokenek) többségének kibocsátására használnak. Ez a szabálylista azokat a követelményeket tartalmazza, amelyeknek egy tokennek meg kell felelnie ahhoz, hogy megfelelő legyen és működjön az Ethereum-hálózaton belül.

ERC-721 Token Standard

Mint fentebb említettük, ez egy másik szabvány az Ethereum okosszerződések számára, amely lehetővé teszi egy nem-elfogadható token, más néven NFT kibocsátását. Ezt a tokenszabványt egy egyedi, nem felcserélhető digitális eszköz megjelenítésére használják.

ether (ETH)

Az ether az Ethereum blokklánc hálózat natív pénzneme. Az Ether – más néven ETH – az Ethereum ökoszisztéma üzemanyagaként működik, mivel a hálózat résztvevői számára ösztönző eszközként és fizetési formaként szolgál az alapvető műveletek végrehajtásához. Az Ethereum kriptopénzének kis e. Az ether többes száma egyszerűen ether; rövidítése ETH, szóközzel: Van 10 ETH-om.

ENS

Az Ethereum Name Service egy olyan protokoll, amely a hagyományos internetes DNS-hez hasonlóan ember által olvasható és könnyen megjegyezhető címeket rendel az Ethereum-címekhez és -eszközökhöz.

ERC

Az Ethereum Request for Comment, vagy ERC egy kicsit félreérthető elnevezés, mivel olyan módosítási javaslatokra utal, amelyek már átjutottak az Ethereum Improvement Protocol (EIP) folyamatán, és szabványosították őket az Ethereumban. Az ERC lényegében egy adott műveletre vagy témára vonatkozó szabványok gyűjteménye az Ethereum hálózaton. A mérvadó lista itt található.

EVM (Ethereum Virtual Machine)

Az EVM egy virtuális gép, amely az Ethereum hálózaton működik. Turing-teljes, és lehetővé teszi, hogy bárki, bárhol tetszőleges EVM bájtkódot hajtson végre. Minden Ethereum csomópont az EVM-en fut. Ez az Ethereum blokkláncon alapuló okos szerződések otthona.

Exchange

Egy hely, ahol kriptovalutával lehet kereskedni. A központosított tőzsdék, amelyeket olyan cégek üzemeltetnek, mint a Coinbase és a Gemini, közvetítőként működnek, míg a decentralizált tőzsdéknek nincs központi hatóságuk.

Faucet

A faucet egy olyan alkalmazás – néha egy nagyon egyszerű weboldal, máskor összetettebb -, amely kriptovalutát ad ki, kizárólag teszthálózatokon történő felhasználásra. Ezeket a fauceteket a fejlesztők használják dappok vagy okos szerződések tesztelésére, mielőtt azokat az Ethereum Mainnetre telepítenék, vagy olyan felhasználók, akik kockázat nélkül szeretnének gyakorolni egy műveletet a blokkláncon. A faucet által kiadott tokenek a teszthálózatokon maradnak, és nem cserélhetők mainnetes megfelelőire.

Fiat valuta

Kormányzati kibocsátású valuta. Például amerikai dollár (USD), euró (EUR), jüan (CNY) és forint (HUF)

final, finality

Egy ügylet akkor tekinthető „véglegesnek”, ha már nem lehet megváltoztatni. Bizonyos értelemben ez akkor történik meg, ha elegendő megerősítés érkezik a tranzakcióról, de minden értelemben egy tranzakció akkor végleges, ha az azt tartalmazó blokkot kibányásszák vagy validálják. Ne feledd, hogy ez a blokkláncok egyik alapvető szabályát tükrözi: a hagyományos pénzügyi rendszerekkel ellentétben, ahol a terhelések „visszafordíthatók”, a blokkláncokon nem lehet „visszacsinálni” egy tranzakciót. Ha a véglegesítés megtörtént, a tranzakció megváltoztathatatlan.

fork

A fork egy blokklánc alternatív verzióját hozza létre, és gyakran szándékosan alkalmazzák, hogy frissítéseket alkalmazzanak a hálózaton. A soft forkok két láncot tesznek valamilyen kompatibilitással, míg a hard forkok a lánc egy új verzióját hozzák létre, amelyet el kell fogadni a további részvételhez. Egy vitatott Hard Fork esetében ez a blokklánc hálózat két változatát hozhatja létre. Lásd még „hard fork”.

gas

Az Ethereum-hálózaton egy tranzakcióhoz szükséges számítási lépések mértéke. Ez aztán a hálózati felhasználók számára egy olyan díjnak felel meg, amelyet Gwei néven meghatározott kis ETH-egységekben fizetnek. Lásd még „ether (denominations)”. A gasról bővebben lásd a MetaMask felhasználói kézikönyvét itt.

gas limit

A gas limit az a maximális összeg, amelyet hajlandó vagy fizetni azért, hogy egy adott tranzakció átmenjen az Ethereum hálózaton. Egy másik módja annak, hogy úgy tekintsünk rá, mint egy „durva becslésre”, hogy mennyi számítási teljesítményt vesz igénybe a tranzakció.

gas price

A gas price az, aminek hangzik: az a költség, amelyet a hálózatnak fizetnek az adott tranzakcióban elvégzett számítási munkáért. Ezt ETH egységekben, úgynevezett Gwei-ben fizetik ki. A hálózat zsúfoltságától függően a gas fee jelentősen változhat.

genesis block

A blokklánc-hálózat történetében kiszámított kezdeti adatblokk.

Gwei

Az ETH egy apró és gyakori megnevezése, és az az egység, amelyben a gázárakat gyakran megadják.

Halving

Sok kriptovaluta készlete véges, ami miatt szűkös digitális árucikknek számít. Például a valaha kibocsátott Bitcoin teljes mennyisége 21 millió darab. A blokkonként generált bitcoinok száma négyévente 50%-kal csökken. Ezt nevezik „felezésnek”. A végső felezés 2140-ben fog bekövetkezni.

Hard fork

A hard fork akkor következik be, amikor a blokkláncban olyan változás történik, amely nem kompatibilis a régebbi verziókkal, így minden résztvevőnek frissítenie kell az új verzióra ahhoz, hogy továbbra is részt vehessen a hálózatban. Lásd még „fork”.

hardware wallet – hardvertárca

Fizikai eszköz, amely csatlakoztatható a nethez, és kapcsolatba léphet az online tőzsdékkel, de hideg tárolóként is használható (nem csatlakozik az internethez).

hash

Olyan programozási függvény, amely egy bemenetet fogad, majd egy alfanumerikus karakterláncot ad ki, amelyet „hash-értéknek” vagy „digitális ujjlenyomatnak” neveznek. A blokklánc minden egyes blokkja tartalmazza azt a hash-értéket, amely az azt megelőző tranzakciót validálta, amelyet a saját hash-értéke követ. A hash-értékek megerősítik a tranzakciókat a blokkláncon.

HD wallet

A hierarchikus determinisztikus pénztárcákat először a Bitcoinhoz hozták létre, és lehetővé teszik nagyon nagyszámú fiók létrehozását egy kezdeti magfrekvencia alapján. Ezt a technológiát később az Ethereum tárcák is átvették; amikor például egy MetaMask tárcát állítunk vissza a Secret Recovery Phrase-ból, ha „létrehozunk” számlákat, akkor azok ugyanazok a számlák lesznek, mint amelyeket korábban ugyanabból a kifejezésből hoztunk létre; abból származnak.

hexadecimal – hexadecimális

A hexadecimális számrendszer nem 10-es, hanem 16-os bázisú számolási rendszer. A hexadecimális karakterláncot az Ethereumban mindenhol használják, és a 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 számokból és A B C D E F betűkből áll.

hot wallet / hot storage

Olyan pénztárca, amely mindig közvetlenül az internethez kapcsolódik, például egy központi tőzsdén tartott pénztárca. A hot walletek alacsonyabb biztonságúnak számítanak, mint a cold wallet rendszerek vagy a hardveres tárcák.

Hyperledger

A Hyperledger egy nyílt rendszerű eszközökből, könyvtárakból és termékekből álló ökoszisztéma, amelyet úgy terveztek, hogy lehetővé tegye és támogassa a vállalati szintű blokklánc technológiát. A termékek általában az engedélyköteles blokkláncok – azaz a nem nyilvános blokkláncok, a Proof of Work (PoW) vagy Proof of Stake (PoS) mechanizmusokon kívüli alternatív konszenzusmechanizmusok – megoldásainak létrehozására összpontosítanak.

Ennek ellenére vannak olyan felhasználási esetek, amikor az ilyen intézmények nyilvános blokkláncokkal szeretnének integrálódni, ezért a Hyperledger Besu és a Hyperledger Burrow aktívan fejlesztett projektek, az előbbi egy Java-alapú Ethereum-kliens, az utóbbi pedig egy olyan okosszerződés-platform, amely támogatja az EVM bytecode-ot.

Identicon / AddressIdenticon / AddressIcon

Egyszerű módja annak, hogy lássa, helyes-e a címe. Pontosabban, választhatsz a jazzikonok (a MetaMask csapata készítette!) vagy a blokkok között.

immutability – megváltoztathatatlanság

A megváltoztathatatlanság vagy megváltoztathatatlanság. Ez a blokklánc-hálózatok egyik kulcseleme: a blokklánc főkönyvbe való beírás után az adatok nem módosíthatók. Ez a megváltoztathatatlanság biztosítja az alapot ahhoz, hogy a kereskedelem a blokklánc-hálózatokon folyhasson.

Infura

A ConsenSys része, az Infura backend hozzáférést kínál az Ethereum hálózathoz a bevált HTTP és WebSockets technológián keresztül. Ez lehetővé teszi a dappok és weboldalak fejlesztői számára, hogy interakcióba lépjenek az Ethereum blokklánccal, méghozzá méretarányosan.

ICO

Initial Coin Offering (más néven ICO) akkor történik, amikor egy új kriptopénz előzetes tokeneket ad el előzetes tőke ellenében. Ezek a csalások és átverések eszközei, és mint ilyenek, folyamatosan fejlődő szabályozás és jogszabályok hatálya alá tartoznak.

internal transaction – belső tranzakció

Az Ethereum-hálózaton a belső tranzakció nem címek, hanem intelligens szerződések között zajlik. Figyelemre méltó, hogy nem szerepelnek a blokkláncon, és ezért nem járnak gázdíjjal, de gyakran kulcsfontosságúak az adott művelet végrehajtásához, és az Etherscanen megtekinthetők.

Interplanetáris fájlrendszer (IPFS)

Decentralizált fájltároló és hivatkozási rendszer az Ethereum blokklánchoz. Az IFPS egy nyílt forráskódú protokoll, amely lehetővé teszi a hipermédia (szöveg, hang, kép) elosztott módon történő tárolását és megosztását anélkül, hogy egyetlen hibapontra támaszkodna. Ez az elosztott fájlrendszer lehetővé teszi az alkalmazások gyorsabb, biztonságosabb és átláthatóbb futtatását.

keystore fájl

A keystore fájl a magánkulcs speciális, titkosított változata JSON formátumban. Lásd még ‘privát kulcs’.

Know Your Customer (KYC) – „Tudd ki az ügyfeled”

Olyan folyamat, amelynek során egy vállalkozásnak ellenőriznie kell ügyfelei személyazonosságát és háttérinformációit (cím, pénzügyi adatok stb.). Például a jelenlegi szabályozások és törvények előírják a bankoknak és más pénzügyi intézményeknek, hogy meg kell őrizniük és jelenteniük kell az ügyfelek személyes adatait és tranzakcióit.

Layer 2

A Layer 2 egy sor közelgő skálázási megoldás az Ethereum számára. A hiteles leírásért lásd itt.

light client

Olyan kliens, amely a blokkláncnak csak egy kis részét tölti le, lehetővé téve az alacsony fogyasztású vagy kis tárhelyű hardverek, például okostelefonok és laptopok felhasználóinak néha szelektív letöltésével szinte ugyanazt a biztonsági garanciát tartsák fenn.

liquidity – likviditás

Egy vállalat vagy piac likvid eszközökkel való ellátottsága. Egy eszköz akkor tekinthető likvidnek, ha könnyen készpénzre váltható. Minél nehezebb egy eszközt készpénzre váltani, annál kevésbé likvid az eszköz. Például a részvények viszonylag likvid eszköznek minősülnek, mivel könnyen készpénzre válthatók, míg az ingatlanok illikvid eszköznek minősülnek. Egy eszköz likviditása befolyásolja annak kockázati potenciálját és piaci árát.

mainnet

Az elsődleges hálózat, ahol a tényleges tranzakciók egy adott elosztott főkönyvön zajlanak. Például az Ethereum mainnet a nyilvános blokklánc, ahol a hálózati érvényesítés és a tranzakciók zajlanak.

market cap – piaci kapitalizáció

A Market Capitalization rövidítése, ez a kifejezés egy adott iparág, piac, vállalat vagy eszköz teljes értékére utal. Nyilvánosan jegyzett vállalat esetében a piaci cap a vállalat forgalomban lévő részvényeinek teljes dollárban kifejezett piaci értéke. Bitcoin vagy Ethereum esetében a teljes piaci tőke a jelenlegi kínálat és a piaci ár szorzatát tükrözi.

Merkle Patricia trie

Gyakran egyszerűen „Merkle-triének” nevezik, a Merkle Patricia trie egy olyan adatszerkezet, amelyben egyetlen hash-kódfüggvény (egyfajta kriptográfiai kód) kisebb ágakra oszlik. A Merkle Patricia trie a családfához hasonlóan, ahol egy szülői ág gyermekágakra oszlik, amelyek aztán unokaágakra extrapolálódnak, a Merkle Patricia trie az egyes elemek származását és történetét tartja nyilván. Ez a fajta adatszerkezet lehetővé teszi a gyorsabb ellenőrzést a blokklánchálózaton.

Mesh

A ConsenSys Mesh egy lazán összekapcsolt, szorosan összehangolt csapatok, termékek és befektetések hálózata, amely az Ethereum ökoszisztémát és a Web 3.0 megjelenését segíti elő.

MetaMask

A MetaMask, akár iOS és Android mobilalkalmazás formájában, akár böngészőbővítmény formájában, egy eszköz a blokkláncokhoz és a decentralizált webhez való hozzáférésre és interakcióra. Funkciói közé tartozik a pénztárca, a dapp-engedélyek kezelője és a tokencsereplatform.

mining – bányászat

Az a folyamat, amelynek során blokkokat vagy tranzakciókat ellenőriznek és adnak hozzá egy blokklánchoz a Proof of Work (PoW) konszenzusmechanizmus segítségével. Egy blokk ellenőrzéséhez a bányásznak egy számítógépet kell használnia egy kriptográfiai probléma megoldására. Amint a számítógép megoldotta a problémát, a blokkot „bányászottnak” vagy ellenőrzöttnek tekintik. A Bitcoin vagy az Ethereum PoW blokkláncaiban az a számítógép, amelyik elsőként bányássza vagy ellenőrzi a blokkot, jutalomként bitcoint vagy ethert kap.

Multi Signature – Többszörös aláírás (MultiSig)

Olyan kriptotárca, amelyhez több kulcsra van szükség. Általában meghatározott számú személynek kell jóváhagynia vagy „aláírnia” egy tranzakciót, mielőtt hozzáférhetnének a tárcához. Ez eltér a legtöbb pénztárcától, amelyeknél csak egy aláírás szükséges a tranzakció jóváhagyásához.

node (full node)

A blokklánchálózathoz csatlakozó bármely számítógépet csomópontnak nevezzük. A teljes csomópont olyan számítógép, amely képes teljes mértékben érvényesíteni a tranzakciókat és letölteni egy adott blokklánc összes adatát. Ezzel szemben egy „könnyű” vagy „light” csomópont nem tölti le egy blokklánc összes adatát, és más érvényesítési eljárást használ.

NFT

A nem helyettesíthető tokenek (NFT-k) tárgyalásakor a „helyettesíthetőség” egy tárgy azon képességére utal, hogy egy másikra cserélhető. Például egy egyedi dollár helyettesíthetőnek tekinthető, mivel a dollárokat el tudjuk cserélni egymással. A műtárgyakat általában nem fungibilisnek tekintik, mivel a festmények, szobrok vagy mesterművek valószínűleg egyenlőtlen minőségűek vagy értékűek. A non-fungible token olyan típusú token, amely egyedi digitális eszköz, és nincs vele egyenértékű tokenje. Ez ellentétben áll az olyan kriptovalutákkal, mint az ether, amelyek helyettesíthetőek.

nonce

A „nonce” szónak többféle jelentése van, és különböző kontextusokban sokféleképpen használják. Az Ethereum mainnet-en a „nonce” eredetileg a „nem több mint egyszer” jelentésű kifejezés szűkítéséből alakult ki, és egy egyedi tranzakció-azonosító számra utal, amelynek értéke minden egyes egymást követő tranzakcióval növekszik, hogy különböző biztonsági funkciókat biztosítson (például a dupla költés megakadályozását). Megjegyzendő, hogy a kriptográfiában való szélesebb körű felhasználása miatt előfordulhat, hogy a „nonce”-t másként használják más oldalláncokon vagy decentralizált projektekben.

ommer blokk

A Proof of Work (PoW) konszenzusmechanizmus keretében a bányászok jutalmat kaptak azért, hogy elsőként bányásszanak ki egy új blokkot. Előfordult azonban, hogy egy blokkot közvetlenül az utolsó blokk után, azzal versenyezve bányásztak; ez az ommer néven ismert, korábban uncle-nek nevezett blokk beépülhetett a későbbi blokkokba, és az eredeti ommer bányásza részleges blokkjutalmat kapott. Mindez a funkció a Beacon Chain-től kezdve elavult.

optimista rollup

Olyan göngyölítés, amely feltételezi a tranzakciók érvényességét és jóhiszeműségét, és csak abban az esetben futtat csalásbizonylatot, ha csalásról van szó. Lásd még ‘rollup’.

Oracle

Jellemzően orákulumnak nevezünk minden olyan szervezetet vagy személyt, akire egy esemény kimenetelének megítélésében támaszkodnak. Egy blokklánc-hálózatban egy orákulum (ember vagy gép) segít adatokat közölni egy intelligens szerződéssel, amely aztán felhasználható egy esemény vagy egy adott eredmény ellenőrzésére.

P2P (Peer-to-peer)

A P2P olyan interakciókra utal, amelyek két fél, általában két különálló személy között zajlanak. A P2P-hálózatban tetszőleges számú személy lehet. Egy blokklánc-hálózat tekintetében az egyének képesek tranzakciókat lebonyolítani vagy kölcsönhatásba lépni egymással anélkül, hogy közvetítőre vagy egyetlen pontra támaszkodnának.

permissioned ledger – engedélyezett főkönyv

Olyan blokklánc-hálózat, amelyben a főkönyvhöz vagy hálózathoz való hozzáféréshez egy személy vagy személyek csoportjának engedélye szükséges, szemben a nyilvános blokklánccal. Az engedéllyel rendelkező főkönyveknek egy vagy több tulajdonosa lehet. Az engedéllyel rendelkező főkönyvön a konszenzust a megbízható szereplők, például kormányzati szervek, bankok vagy más ismert entitások végzik. Az engedélyezett blokkláncok vagy főkönyvek nagymértékben ellenőrizhető adatkészleteket tartalmaznak, mivel a konszenzusfolyamat digitális aláírást hoz létre, amelyet minden fél láthat. Egy engedélyezett főkönyvet sokkal könnyebb karbantartani és lényegesen gyorsabb, mint egy nyilvános blokkláncot. Például a Quorum vagy a Hyperledger Besu olyan permissioned ledgerek, amelyeket könnyebben fel lehet állítani nagyvállalatok számára. Ezzel szemben a nyilvános Ethereum blokklánc egy engedély nélküli főkönyv, amelyhez bárki hozzáférhet.

Plasma

A Plasma kifejezés az Ethereum-hálózat 2. layer létrehozására alkalmazott skálázási megoldások egyikére utal. A Plasma hálózat hasonlóan működik, mint egy Optimistic rollup, amennyiben az 1. layer Ethereum mainnetjére támaszkodik a tranzakciók nyilvántartásának fenntartásában, valamint a döntőbíráskodás vagy a csalások megoldásának forrásaként. A Plazma-hálózat azonban más fontos technikai szempontból is különbözik a rollupoktól, és jelenleg olyan egyszerű műveletekre korlátozódik, mint a swapok és a tokenátadások.

PoA, PoS, PoW

Az X konszenzusmechanizmusok bizonyítására szolgáló rövidítések: A PoS-mechanizmusok: Assignment, Stake, Work. Lásd még „konszenzus”, „Proof of Authority”, „Proof of Stake”, „Proof of Work”.

PoS/PoW hibrid

Hibrid konszenzusmodell, amely a Proof of Stake (PoS) és Proof of Work (PoW) konszenzus kombinációját használja. Ezt a hibrid konszenzusmechanizmust használva a blokkokat nem csak a bányászok, hanem a szavazók (stakerek) is validálják, hogy kiegyensúlyozott hálózati irányítást alakítsanak ki.

private currency

Magánszemély vagy cég által kibocsátott valuta vagy jelkép. A token vagy valuta jellemzően csak az adott cég vagy magánszemély hálózatán belül használható. Ez nem tévesztendő össze a ” privacy cryptocurrency”-nel, amelyek olyan kriptopénzek, amelyek különleges adatvédelmi jellemzőkkel rendelkeznek, például rejtett felhasználói identitással.

private key – privát kulcs

A privát kulcs egy olyan alfanumerikus adatsor, amely a MetaMaskban egy adott pénztárca egyetlen konkrét számlájának felel meg. A privát kulcsokat úgy lehet elképzelni, mint egy jelszót, amely lehetővé teszi az egyén számára, hogy hozzáférjen a kriptofiókjához. Soha ne fedd fel privát kulcsod senkinek, mivel aki a privát kulcsot birtokolja, az a számla pénzeszközeit is birtokolja. Ha elveszíted a privát kulcsodat, akkor elveszíted a hozzáférést az adott számlához.

Proof of Authority – Hatósági igazolás (PoA)

A privát blokkláncokban használt konszenzusmechanizmus, amely egyetlen privát kulcsnak ad felhatalmazást az összes blokk létrehozására vagy a tranzakciók érvényesítésére.

protokoll

Az adatok cseréjének és továbbításának módját meghatározó szabályok összessége. Ez a kriptopénzre vonatkozik a blokkláncban, amikor azokra a formális szabályokra utal, amelyek felvázolják, hogy ezek a műveletek hogyan történnek egy adott hálózaton keresztül.

Relayer

Bármely fél vagy jogalany, amely egy láncfüggetlen rendeléskönyvet üzemeltet. A relayerek segítenek a kereskedőknek felfedezni az ellenpartnereiket, és kriptográfiai úton mozgatni a megbízásokat közöttük. A 0x egy példa egy népszerű Ethereum relayer protokollra.

rollups

A rollupok az Ethereum hálózat skálázási megoldásainak, a Layer 2-nek nevezett eszközök és infrastruktúra egyik eleme. Ezek általában olyan megoldásokból állnak, amelyekben a tranzakciós adatokat továbbra is az 1. layerben, az eredeti Ethereum-hálózaton tartják, míg a tranzakciók számítása egy mellékhálózaton történik, felszabadítva a számítási teljesítményt a rétegben. Ezt a problémát technikai szempontból különböző módon lehet megközelíteni, nevezetesen a Zero Knowledge vagy ZK rollupok és az Optimistic rollupok.

RPC

A távoli eljáráshívás egy olyan protokoll, amely nem blokklánc-specifikus, de a végpontok közötti adatátvitelre szolgál. Gyakran találkozhatsz vele JSON-RPC néven, ami a teljes neve.

rug pull

A piramisjáték hagyományos pénzügyi átveréséhez hasonlóan a „rug pull” egy olyan kriptopénz vagy kriptotoken alapú átverés, amelyben a token alkotói a tokenjükbe történő likviditásinjekció, airdropping és egyéb rendszerek segítségével hype-ot keltenek, majd miután a befektetők elhalmozzák a tokent, és egy bizonyos pontig felhajtják az árát, az alkotók felszámolják a tokenek saját részét, és a befektetőknek szinte semmilyük sem marad.

Satoshi Nakamoto

Egy álneves személy vagy szervezet, aki létrehozta a Bitcoin protokollt, megoldva a digitális valuta „dupla költés” problémáját. Nakamoto először 2008-ban tette közzé a projektet leíró fehér könyvét, az első Bitcoin-szoftver pedig egy évvel később jelent meg.

skálázhatóság

A méret vagy a skála változása a hálózat igényeinek kezelése érdekében. Ez a szó arra utal, hogy egy blokkláncprojekt képes-e kezelni a hálózati forgalmat, a jövőbeli növekedést és a kapacitást a tervezett alkalmazásban.

Seed (kifejezés) / Secret Recovery Phrase (titkos helyreállítási kifejezés)

A seed phrase, mnemonikus kifejezés, vagy Secret Recovery Phrase (titkos helyreállítási kifejezés) a nyilvános blokklánc-technológia alapvető fontosságú része, amelyet eredetileg a Bitcoin számára hoztak létre, és sokféle néven ismert. Mindegyik azonban egy sorba rendezett szavakból álló halmazra utal, amelyek meghatározott értékeknek felelnek meg. Ezek az értékek soha nem változnak, ezért ugyanaz a szavakból álló sorozat ugyanabban a sorrendben mindig ugyanazt a számot fogja eredményezni – ez az a mögöttes funkció, amely lehetővé teszi, hogy a vetőmondatokkal a pénztárcák biztonsági mentését. A Secret Recovery Phrase pontosan az, aminek hangzik: valami, ami titkos, és csak a számla tulajdonosa ismerheti. Ha a seed phrase-t valaki másnak adják meg, akkor az illetőnek teljes kontrollja van a számla felett; kiürítheti belőle a tokeneket és a pénzt, tranzakciókat hajthat végre vele stb.

self-executing – önműködő

Önállóan működő, önmagán kívül más fél által nem ellenőrzött. Az önvégrehajtó intelligens szerződések csökkentik a költségeket azáltal, hogy nincs szükség közvetítőre és harmadik fél iránti bizalomra.

serialization – szerializáció

Egy adatstruktúra bájtsorozattá alakításának folyamata. Az Ethereum belsőleg egy rekurzív hosszúságú prefix kódolásnak (RLP) nevezett kódolási formátumot használ.

sharding

A sharding a teljes hálózat több részre, úgynevezett „shard”-okra való felosztására utal. Minden egyes shard saját, független állapotot tartalmazna, ami a számlaegyenlegek és az okos szerződések egyedi készletét jelentené. Általában a shardoknak szorosan, az oldalláncoknak pedig lazán kell kapcsolódniuk.

sidechains – oldalláncok

A sidechain az, aminek hangzik – egy különálló blokklánc, amely Ethereum-kompatibilis. Bár a sidechain egyfajta skálázási eszköz, mint osztály nem részei a Layer 2-nek; egyszerűen csak egy olyan módot jelentenek, amellyel a fejlesztők olcsóbb tranzakciókat építhetnek és tehetnek lehetővé a felhasználók számára (a sidechainen, sidechain-natív tokenekben vagy valutákban), miközben fenntartják a kompatibilitást az Ethereum hálózattal. Ehhez gyakran szükséges a tokenek egy speciális portálon vagy hídon keresztül történő átirányítása, mivel a tokenek küldése a sidechainről az Ethereum mainnetre vagy fordítva tokenveszteséggel járna.

slashing condition

Tétbizonylat alatt (PoS) konszenzusmechanizmus esetén a slashing feltétel olyan feltétel, amely az érvényesítő letétjének megsemmisülését okozza, amikor azt kiváltja. Lásd még: „Proof of Stake”.

slot

A slot az Ethereum Beacon Chain-en egy 12 másodperces időszak, amely alatt egy új blokkot lehet (vagy nem lehet) javasolni. Minden 32 slot egy epochát alkot.

smart contracts – okosszerződések

Az okosszerződések olyan programok, amelyek feltételeit számítógépes kódban rögzítik. Bár gyakran tartalmaznak olyan megállapodásokat vagy a felek közötti cselekvéssorozatokat, amelyek egy hagyományos jogi szerződést utánoznak, önmagukban nem jogi dokumentumok. Az intelligens szerződések olyan automatizált cselekvések, amelyek kódolhatók és végrehajthatók, amint egy feltételrendszer teljesül, és az Ethereum virtuális gépén a programozás domináns formája.

soft fork

A szoftverprotokoll olyan módosítása, amelynek során csak a korábban érvényes blokkok/tranzakciók válnak érvénytelenné. Mivel a régi csomópontok az új blokkokat érvényesnek ismerik el, a soft fork visszafelé kompatibilis. Ez azonban a blokklánc esetleges megosztottságát eredményezheti, mivel a régi szoftver olyan blokkokat generál, amelyeket az új szabályok szerint érvénytelennek olvasnak.

stablecoin – stabilcoin

Bármilyen kriptopénz, amelyet egy stabil eszközhöz, például fiat valutához vagy aranyhoz kötnek. Elméletileg stabil marad az árfolyama, mivel egy ismert mennyiségű, kevésbé ingadozó eszközhöz mérik.

staking

Az Ethereum kontextusában a tokenek vagy valuta „tétje” a hagyományos értelemben vett „valuta félretétele egy meghatározott célra”; a „tét” azonban számos különböző helyszínen történhet, különböző hatásokkal. Például a decentralizált tőzsdéken (DEX) nincs központi hatóság vagy bank, amely a felek közötti átutalások lehetővé tételéhez szükséges pénzeszközöket rendelkezésre bocsátja; ehelyett a feleknek egymás között likviditási poolokat kell létrehozniuk a cserék megkönnyítése érdekében. Ebben a kontextusban valaki „feltölthet” tokeneket egy likviditási poolba, gyakran egy ígért hozamért cserébe a tokenjei használatáért, azzal a lehetőséggel, hogy később kiveheti a tokenjeit.

A Beacon Chain-en és az Ethereum 2.0-nál a ” staking ” egy kicsit mást jelent: 32 ETH-t lehet letenni egy meghatározott okosszerződés-címre, hogy a Beacon Chain-en egy validátor működjön; ily módon segítesz a hálózat jó működésének és biztonságának biztosításában, és jutalmat kapsz a stakingért.

validátor

A Proof of Stake (PoS) konszenzus résztvevője. A Beacon Chain-en a validátoroknak 32 ETH-t kell letenniük, azaz egyfajta biztonsági letétet kell benyújtaniuk ahhoz, hogy bekerüljenek a validátorok közé.

validity proof

Bizonyos típusú göngyölítésekkel együtt benyújtott igazolás, amely bizonyítja, hogy a tranzakciók érvényesek.

Web3 / Web 3.0

A Web3 vagy Web 3.0 a „decentralizált web” szinonimájaként használt kifejezések, és gyakran használják őket a blokklánc és a decentralizált technológiai ökoszisztémák egészére.

zero address

A zéró cím egy olyan cím az Ethereum hálózaton, amely egy speciális tranzakció címzettje, amelyet egy új okosszerződés létrehozásának regisztrálására használnak a hálózaton.